Willoughby Lost Nation Municipal Airport (LNN)
Willoughby Lost Nation Municipal Airport (LNN)
LNN
Willoughby Lost Nation Municipal Airport (LNN)
Willoughby, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LNN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-23-23.1000W/41-41-02.5000N -81.389750/41.684028 (Estimated) |
| Elevation | 626 ft / 190.80 m (Surveyed) |
| Land | 400 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Willoughby, OH |
| Location | Lake County, OH |
| Magnetic Variation | 08W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5028 x 100 ft (1533 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 624.00 ft | 620.00 ft |
| Coordinates | 41.680425N / 81.397439W | 41.690250N / 81.384515W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*FADED. |
Non-precision instrument , Good Condition
*FADED. |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 10/28
| Dimensions | 4272 x 100 ft (1302 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 624.00 ft | 624.00 ft |
| Coordinates | 41.682518N / 81.396119W | 41.682414N / 81.380480W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*FADED. |
Non-precision instrument , Good Condition
*FADED. |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |