Derby Field Airport (LOL)
Derby Field Airport (LOL)
LOL
Derby Field Airport (LOL)
Lovelock, NV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LOL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-33-54.3100W/40-03-59.2829N -118.565086/40.066467 (Estimated) |
| Elevation | 3907 ft / 1190.85 m (Surveyed) |
| Land | 550 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles SW of Lovelock, NV |
| Location | Pershing County, NV |
| Magnetic Variation | 14E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Klamath Falls |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY2 |
Runway 02/20
| Dimensions | 5529 x 75 ft (1685 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 30° | 127° |
| Physical elevation | 3903.00 ft | 3907.00 ft |
| Coordinates | 40.061916N / 118.572845W | 40.075000N / 118.562842W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*MARKINGS FADED |
Non-precision instrument , Good Condition
*MARKINGS FADED |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 08/26
| Dimensions | 4931 x 75 ft (1503 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 3903.00 ft | 3903.00 ft |
| Coordinates | 40.064284N / 118.570802W | 40.064187N / 118.553187W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |