Manistee Co.-blacker Airport (MBL)
Manistee Co.-blacker Airport (MBL)
MBL
Manistee Co.-blacker Airport (MBL)
Manistee, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MBL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-14-48.8000W/44-16-20.9000N -86.246889/44.272472 (Estimated) |
| Elevation | 621 ft / 189.28 m (Surveyed) |
| Land | 290 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Manistee, MI |
| Location | Manistee County, MI |
| Magnetic Variation | 06W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MBL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 09/2005 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5501 x 100 ft (1677 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 618.00 ft | 621.00 ft |
| Coordinates | 44.272821N / 86.254833W | 44.272445N / 86.233840W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2721 x 75 ft (829 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 618.00 ft | 618.00 ft |
| Coordinates | 44.275854N / 86.251955W | 44.268394N / 86.252214W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| TDZ lights | No | No |