Melbourne International Airport (MLB)
Melbourne International Airport (MLB)
MLB
Melbourne International Airport (MLB)
Melbourne, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MLB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-38-42.9250W/28-06-09.9100N -80.645257/28.102753 (Estimated) |
| Elevation | 33 ft / 10.06 m (Surveyed) |
| Land | 2800 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Melbourne, FL |
| Location | Brevard County, FL |
| Magnetic Variation | 07W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Responsible ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MLB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPRY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 3001 x 75 ft (915 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 42° | 127° |
| Physical elevation | 25.00 ft | 21.00 ft |
| Coordinates | 28.095903N / 80.637392W | 28.102028N / 80.631150W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 09L/27R
| Dimensions | 6000 x 150 ft (1829 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09L | 27R | |
|---|---|---|
| Alignment | 87° | 127° |
| Physical elevation | 30.00 ft | 26.00 ft |
| Coordinates | 28.105405N / 80.659859W | 28.106303N / 80.641277W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 09R/27L
| Dimensions | 10181 x 150 ft (3103 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09R | 27L | |
|---|---|---|
| Alignment | 87° | 127° |
| Physical elevation | 32.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 28.101281N / 80.661132W | 28.102803N / 80.629600W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Nonstandard |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |