Morrisville-stowe State Airport (MVL)
Morrisville-stowe State Airport (MVL)
MVL
Morrisville-stowe State Airport (MVL)
Morrisville, VT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MVL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-36-50.4000W/44-32-04.6000N -72.614000/44.534611 (Estimated) |
| Elevation | 732 ft / 223.11 m (Surveyed) |
| Land | 112 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Morrisville, VT |
| Location | Lamoille County, VT |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MVL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 3697 x 75 ft (1127 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 713.00 ft | 731.00 ft |
| Coordinates | 44.529529N / 72.613801W | 44.539666N / 72.614206W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on right | |
| REIL | Yes | Yes |