Lakehurst Maxfield Fld Joint Base Mc Guire Airport (NEL)
Lakehurst Maxfield Fld Joint Base Mc Guire Airport (NEL)
NEL
Lakehurst Maxfield Fld Joint Base Mc Guire Airport (NEL)
Lakehurst, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | NEL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-21-04.9329W/40-02-08.8111N -74.351370/40.035781 (Estimated) |
| Elevation | 100 ft / 30.48 m (Estimated) |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Lakehurst, NJ |
| Location | Ocean County, NJ |
| Magnetic Variation | 11W (1980) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
Runway 06/24
| Dimensions | 5002 x 150 ft (1525 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 51° | 127° |
| Physical elevation | 88.00 ft | 101.00 ft |
| Coordinates | 40.031517N / 74.356575W | 40.040247N / 74.342789W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | ALSF1 |
Runway 062/242
| Dimensions | 3500 x 90 ft (1067 x 27 m) |
| Surface | CONC |
| 062 | 242 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 101.00 ft | 87.00 ft |
| Coordinates | 40.034667N / 74.353983W | 40.040767N / 74.344333W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 15/33
| Dimensions | 5001 x 150 ft (1524 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 97.00 ft | 88.00 ft |
| Coordinates | 40.039622N / 74.360286W | 40.029028N / 74.348928W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left |