Branch County Memorial Airport (OEB)
Branch County Memorial Airport (OEB)
OEB
Branch County Memorial Airport (OEB)
Coldwater, MI
Latest photos of Branch County Memorial Airport (OEB)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | OEB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-03-08.2566W/41-56-00.8489N -85.052294/41.933569 (Estimated) |
| Elevation | 959 ft / 292.30 m (Surveyed) |
| Land | 290 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Coldwater, MI |
| Location | Branch County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OEB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 3500 x 75 ft (1067 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 34° | 127° |
| Physical elevation | 956.00 ft | 955.00 ft |
| Coordinates | 41.931013N / 85.051690W | 41.939019N / 85.044588W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 07/25
| Dimensions | 5350 x 75 ft (1631 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 64° | 127° |
| Physical elevation | 956.00 ft | 954.00 ft |
| Coordinates | 41.929534N / 85.064132W | 41.936003N / 85.046482W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 2400 x 190 ft (732 x 58 m) |
| Surface | TURF-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Coordinates | 41.936375N / 85.052997W | 41.930111N / 85.050273W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY & DSPLCD THLD MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |