Barkley Regional Airport (PAH)
Barkley Regional Airport (PAH)
PAH
Barkley Regional Airport (PAH)
Paducah, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PAH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-46-22.6500W/37-03-37.0350N -88.772958/37.060288 (Estimated) |
| Elevation | 410 ft / 124.97 m (Surveyed) |
| Land | 1018 acres |
| From nearest city | 12 nautical miles W of Paducah, KY |
| Location | Mc Cracken County, KY |
| Magnetic Variation | 01W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PAH (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 6500 x 150 ft (1981 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 410.00 ft | 381.00 ft |
| Coordinates | 37.053479N / 88.781480W | 37.066386N / 88.766091W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 5499 x 150 ft (1676 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 392.00 ft | 409.00 ft |
| Coordinates | 37.066445N / 88.778108W | 37.054972N / 88.765855W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |