Cox Field Airport (PRX)
Cox Field Airport (PRX)
PRX
Cox Field Airport (PRX)
Paris, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | PRX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-27-02.7000W/33-38-11.8000N -95.450750/33.636611 (Estimated) |
| Elevation | 547 ft / 166.73 m (Surveyed) |
| Land | 1537 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles E of Paris, TX |
| Location | Lamar County, TX |
| Magnetic Variation | 04E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PRX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 03/21
| Dimensions | 4624 x 150 ft (1409 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 530.00 ft | 546.00 ft |
| Coordinates | 33.630279N / 95.453015W | 33.640405N / 95.443837W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 14/32
| Dimensions | 4624 x 150 ft (1409 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 540.00 ft | 547.00 ft |
| Coordinates | 33.642898N / 95.453233W | 33.632998N / 95.443708W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 6002 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 541.00 ft | 526.00 ft |
| Coordinates | 33.644820N / 95.454431W | 33.628330N / 95.454147W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway H1
| Dimensions | 40 x 40 ft (12 x 12 m) |
| Surface | CONC-F |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |