Sandusky County Regional Airport (S24)
Sandusky County Regional Airport (S24)
S24
Sandusky County Regional Airport (S24)
Fremont, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | S24 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-02-14.0000W/41-17-44.7000N -83.037222/41.295750 (Estimated) |
| Elevation | 665 ft / 202.69 m (Surveyed) |
| From nearest city | 5 nautical miles SE of Fremont, OH |
| Location | Sandusky County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 664.00 ft | 656.00 ft |
| Coordinates | 41.291925N / 83.045850W | 41.299552N / 83.028578W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 06/24 MARKINGS ARE UNREADABLE FROM THE AIR. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |