Beaver Island Airport (SJX)
Beaver Island Airport (SJX)
SJX
Beaver Island Airport (SJX)
Beaver Island, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SJX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-33-59.8000W/45-41-32.0000N -85.566611/45.692222 (Estimated) |
| Elevation | 669 ft / 203.91 m (Surveyed) |
| Land | 130 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Beaver Island, MI |
| Location | Charlevoix County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SJX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 05/23
| Dimensions | 2054 x 120 ft (626 x 37 m) |
| Surface | TURF-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 666.00 ft | 665.00 ft |
| Coordinates | 45.691818N / 85.569352W | 45.695830N / 85.563707W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*05/23 MKD WITH 3 FT CONES; RY 23 DSPLCD THLD MKD WITH 3 THREE FT YELLOW CONES EACH SIDE. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 4299 x 75 ft (1310 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 670.00 ft | 667.00 ft |
| Coordinates | 45.691552N / 85.577715W | 45.691397N / 85.560894W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 3278 x 120 ft (999 x 37 m) |
| Surface | TURF-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 666.00 ft | 668.00 ft |
| Coordinates | 45.695257N / 85.567862W | 45.689151N / 85.558451W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*14/32 MKD WITH 3 FT CONES; DSPLCD THLDS MKD WITH 3 THREE FT YELLOW CONES EACH SIDE. |
|
| TDZ lights | No | No |