Lake Cumberland Regional Airport (SME)
Lake Cumberland Regional Airport (SME)
SME
Lake Cumberland Regional Airport (SME)
Somerset, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SME |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-36-56.3000W/37-03-12.9000N -84.615639/37.053583 (Estimated) |
| Elevation | 927 ft / 282.55 m (Surveyed) |
| Land | 288 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Somerset, KY |
| Location | Pulaski County, KY |
| Magnetic Variation | 05W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SME (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5799 x 100 ft (1768 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 911.00 ft | 921.00 ft |
| Coordinates | 37.047762N / 84.622404W | 37.059428N / 84.608880W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |