Henry E Rohlsen Airport (STX)
Henry E Rohlsen Airport (STX)
STX
Henry E Rohlsen Airport (STX)
Christiansted, VI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | STX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
064-48-06.1990W/17-42-05.6010N -64.801722/17.701556 (Estimated) |
| Elevation | 74 ft / 22.56 m (Estimated) |
| Land | 1455 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles SW of Christiansted, VI |
| Location | -virgin Islands- County, VI |
| Magnetic Variation | 13W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Puerto Rico-virgin Islands |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZSU - San Juan |
| Tie-in FSS | SJU - San Juan |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TISX (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 10/28
| Dimensions | 10004 x 150 ft (3049 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 84° | 127° |
| Physical elevation | 74.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 17.700061N / 64.816235W | 17.702950N / 64.787651W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Precision instrument , Good Condition
*RY 10/28 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |