Summersville Airport (SXL)
Summersville Airport (SXL)
SXL
Summersville Airport (SXL)
Summersville, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | SXL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-52-14.9000W/38-13-53.9000N -80.870806/38.231639 (Estimated) |
| Elevation | 1820 ft / 554.74 m (Surveyed) |
| Land | 43 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Summersville, WV |
| Location | Nicholas County, WV |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EKN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 04/22
| Dimensions | 3015 x 50 ft (919 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 1808.00 ft | 1820.00 ft |
| Coordinates | 38.228316N / 80.873953W | 38.234942N / 80.867665W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RYW 04 MARKINGS BADLY FADED |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RWY 22 MARKINGS BADLY FADED |
| ILS type | SDF | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |