Carroll County-tolson Airport (TSO)
Carroll County-tolson Airport (TSO)
TSO
Carroll County-tolson Airport (TSO)
Carrollton, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | TSO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-04-41.0900W/40-33-41.9900N -81.078081/40.561664 (Estimated) |
| Elevation | 1163 ft / 354.48 m (Estimated) |
| Land | 68 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Carrollton, OH |
| Location | Carroll County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 850 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 07/25
| Dimensions | 4297 x 75 ft (1310 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 64° | 127° |
| Physical elevation | 1163.00 ft | 1163.00 ft |
| Coordinates | 40.559114N / 81.085058W | 40.564214N / 81.071103W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |