Potomac Airpark Airport (W35)
Potomac Airpark Airport (W35)
W35
Potomac Airpark Airport (W35)
Berkeley Springs, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W35 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-09-57.9000W/39-41-33.4000N -78.166083/39.692611 (Estimated) |
| Elevation | 412 ft / 125.58 m (Surveyed) |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Berkeley Springs, WV |
| Location | Morgan County, WV |
| Magnetic Variation | 10W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EKN (NOTAM-d service available) |
Runway 11/29
| Dimensions | 4985 x 70 ft (1519 x 21 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 100° | 127° |
| Physical elevation | 410.00 ft | 411.00 ft |
| Coordinates | 39.693763N / 78.174817W | 39.691462N / 78.157353W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 11/29 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY MKG FADED. |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |