Grant County Airport (W99)
Grant County Airport (W99)
W99
Grant County Airport (W99)
Petersburg, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | W99 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-08-45.1100W/38-59-41.7800N -79.145864/38.994939 (Estimated) |
| Elevation | 963 ft / 293.52 m (Surveyed) |
| Land | 188 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Petersburg, WV |
| Location | Grant County, WV |
| Magnetic Variation | 08W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EKN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 122° | 127° |
| Physical elevation | 963.00 ft | 948.00 ft |
| Coordinates | 38.998603N / 79.153303W | 38.991274N / 79.138427W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LDA/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |