Aircraft 1922 Data
3
aircraft records found
1922
2008 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B-1313
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 208B-1313 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | 1922 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | KASET (Thai Ministry of Agriculture) |
| Address |
, Thailand |
1922
1956 Lockheed T-33A Shooting Star, c/n 580-9974
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | T-33A Shooting Star Search all Lockheed T-33A Shooting Star |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 580-9974 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Allison J33-A-35 |
Aircraft
| Registration Number | 1922 |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | Portuguese Air Force (Força Aérea Portuguesa) |
| Address |
Braganca, Portugal |
1922
Neiva T-25A Universal, c/n 1092
Airframe Info
| Manufacturer | Neiva |
| Model | T-25A Universal Search all Neiva T-25A Universal |
| Construction Number (C/N) | 1092 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-540 |
Aircraft
| Registration Number | 1922 |
| Current Status | Donated to Bolivia |
Owner
| Owner | Força Aérea Brasileira |
| Address |
, Brazil |