Aircraft C-GIKN Data
3
aircraft records found
C-GIKN
2010 Sikorsky S-92A, c/n 920126
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 920126 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GIKN |
| Mode S (ICAO24) Code | C05ADA |
| Certification Issued | 2010-06-30 |
| Current Status | Exported to the United States |
| Delivery Date | 2010-06-30 |
| Registration Cancel Date | 2021-09-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cougar Helicopters Inc. |
| Address |
St. John's, Newfoundland and Lab A1A5G6 Canada |
C-GIKN
2001 Cessna 208B Caravan I, c/n 208B0887
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Caravan I Search all Cessna 208B Caravan I |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 208B0887 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
N883SP
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-GIKN |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2003-05-13 |
Owner
| Owner | Primac Courier (Canada) Inc. |
| Address |
Mississauga, Ontario L5S 1B2 Canada |
C-GIKN
1957 De Havilland Canada DHC-2 Beaver Mk.1 (L20A), c/n 1116
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-2 Beaver Mk.1 (L20A) Search all De Havilland Canada DHC-2 Beaver Mk.1 (L20A) |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 1116 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985 Wasp Junior |
| Also Registered As |
N116CX
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | C-GIKN |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1997-11-25 |
| Registration Cancel Date | 1999-04-30 |
Owner
| Owner | 972974 Ontario Ltd. |
| Address |
Ft. France, Ontario P9A 3M3 Canada |