Aircraft N2183N Data
5
aircraft records found
N2183N
2010 Sikorsky S-92A, c/n 920126
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 920126 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2183N |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DA08 |
| Last Action Taken | 2009-09-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-06-29 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Sikorsky Aircraft Corp |
| Address |
6900 Main St Stratford, CT 06614 United States |
| Region | New England |
N2183N
2004 Cessna 172R, c/n 17281210
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 17281210 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2183N |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DA08 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-11-08 |
| Air Worthiness Test | 2004-10-13 |
| Last Action Taken | 2004-11-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-11-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | JAC USA INC |
| Address |
New York, NY 100063007 United States |
N2183N
1986 Canadair 601 Challenger, c/n 3062
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | 601 Challenger Search all Canadair 601 Challenger |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 3062 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | GE CF34 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2183N |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Gulf Air Llc |
| Address |
Reno, NV United States |
N2183N
1978 Piper PA-28RT-201, c/n 28R-7918040
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28RT-201 Search all Piper PA-28RT-201 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 28R-7918040 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming IO-360 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2183N |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DA08 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1989-09-20 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2183N
Mooney M20M, c/n 27-0278
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20M Search all Mooney M20M |
| Construction Number (C/N) | 27-0278 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2183N |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DA08 |
| Certification Issued | 2000-11-14 |
| Last Action Taken | 2000-11-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-02-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT GUARANTY TITLE LLC TRUSTEE |
| Address |
Houston, TX 770604023 United States |