Aircraft C-GJCP Data
3
aircraft records found
C-GJCP
1982 Boeing 737-217, c/n 22728 l/n 911
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-217 Search all Boeing 737-217 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 22728 |
| Line Number (L/N) | 911 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 130 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D -17A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | C-GJCP |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2002-09-27 |
| Registration Cancel Date | 2004-10-21 |
Owner
| Owner | Zip Air Incorporated |
| Address |
, Northwest Territorie Canada |
C-GJCP
1982 Boeing 737-217, c/n 22728
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-217 Search all Boeing 737-217 |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 22728 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D -17A |
Aircraft
| Registration Number | C-GJCP |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1996-04-29 |
| Registration Cancel Date | 2001-05-02 |
Owner
| Owner | Canadian Airlines International Ltd |
| Address |
Richmond, British Columbia V7B 1K3 Canada |
C-GJCP
1967 Cessna 182K, c/n 18258004
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182K Search all Cessna 182K |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 18258004 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GJCP |
| Mode S (ICAO24) Code | C05CB0 |
| Certification Issued | 2009-01-30 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2009-01-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Elwin Aviation LP |
| Address |
Aikens & Co LLP Winnipeg, Manitoba R3C4G1 Canada |