Aircraft D-IOBO Data
3
aircraft records found
D-IOBO
2011 Cessna 525A CitationJet CJ2+, c/n 525A-0486
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2+ Search all Cessna 525A CitationJet CJ2+ |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0486 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-1A |
Aircraft
| Registration Number | D-IOBO |
| Mode S (ICAO24) Code | 3E3C68 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2011-12-01 |
Owner
| Owner | OBO Bettermann GmbH & Co |
| Address |
, Germany |
D-IOBO
2006 Cessna 525A CitationJet CJ2+, c/n 525A-0322
Latest photos of D-IOBO
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2+ Search all Cessna 525A CitationJet CJ2+ |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0322 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-3A |
Aircraft
| Registration Number | D-IOBO |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | OBO Jet Charter |
| Address |
, Germany |
D-IOBO
1993 Cessna 525 CitationJet, c/n 525-0025
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525 CitationJet Search all Cessna 525 CitationJet |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 525-0025 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | D-IOBO |
| Current Status | Deregistered |
| Delivery Date | 1994-05-09 |
| Registration Cancel Date | 2001-12-19 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Germany |