Aircraft N1006V Data
3
aircraft records found
N1006V
2005 Cessna 172S Skyhawk SP, c/n 172S9805
Latest photos of N1006V
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Skyhawk SP Search all Cessna 172S Skyhawk SP |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S9805 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1006V |
| Mode S (ICAO24) Code | A007F2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-05-25 |
| Air Worthiness Test | 2005-06-16 |
| Last Action Taken | 2011-05-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lanier Equipment Leasing Llc |
| Address |
Gainesville, GA 30501 United States |
| Region | Southern |
N1006V
Maule M-7-235C, c/n 25001C
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | M-7-235C Search all Maule M-7-235C |
| Construction Number (C/N) | 25001C |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1006V |
| Mode S (ICAO24) Code | A007F2 |
| Certification Issued | 1999-02-06 |
| Last Action Taken | 2002-07-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-03-20 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Rockford, IL 611073113 United States |
N1006V
Cessna R172K, c/n R1722076
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | R172K Search all Cessna R172K |
| Construction Number (C/N) | R1722076 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1006V |
| Mode S (ICAO24) Code | A007F2 |
| Certification Issued | 1987-02-04 |
| Last Action Taken | 1990-01-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-12-11 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Auburn, ME 04210 |