Aircraft N100K Data
2
aircraft records found
N100K
1978 Gates Learjet 35A, c/n 170
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35A Search all Gates Learjet 35A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 170 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N100K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1978-05-16 |
Owner
| Owner | Fred S. Shaulis |
| Address |
Friedens, Pennsylvania United States |
N100K
1965 Cessna 172F, c/n 17252599
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172F Search all Cessna 172F |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 17252599 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor 0-300 SER |
| Also Registered As |
N8695U
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N100K |
| Mode S (ICAO24) Code | A00595 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-11-18 |
| Air Worthiness Test | 1965-02-03 |
| Last Action Taken | 2010-01-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | N18t Ltd |
| Address |
Wilmington, DE 19899 United States |
| Region | Eastern |