Aircraft N1024V Data
2
aircraft records found
N1024V
2001 Cessna 206H, c/n 20608170
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 206H Search all Cessna 206H |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 20608170 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N1024V |
| Mode S (ICAO24) Code | A00F1A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-01-17 |
| Air Worthiness Test | 2001-11-12 |
| Last Action Taken | 2007-01-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Spectra Energy Aerial Patrol Llc |
| Address |
Houston, TX 77056 United States |
| Region | Southwestern |
N1024V
1996 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0582
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 208B0582 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1024V |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | Cessna Aircraft |
| Address |
, KS United States |