Aircraft N1025V Data
2
aircraft records found
N1025V
1976 Cessna R172K, c/n R1722086
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | R172K Search all Cessna R172K |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | R1722086 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N1025V |
| Mode S (ICAO24) Code | A00F3D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-11-18 |
| Air Worthiness Test | 2001-08-03 |
| Last Action Taken | 2009-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Grove City, OH 43123 United States |
| Region | Great Lakes |
N1025V
Clipper America
1949 Boeing 377-10-26 Stratocruiser, c/n 15925
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 377-10-26 Stratocruiser Search all Boeing 377-10-26 Stratocruiser |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 15925 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 92 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-4360-TSB Wasp Major |
Aircraft
| Registration Number | N1025V |
| Alternative Code/Name | Clipper America |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1949-01-00 |
Owner
| Owner | Pan American World Airways |
| Address |
New York City, New York United States |