Aircraft N1122K Data
2
aircraft records found
N1122K
2002 Cessna 560XL, c/n 560-5283
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XL Search all Cessna 560XL |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 560-5283 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW545A |
| Also Registered As |
N865JS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N1122K |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Riverfront Aviation LLC |
| Address |
Weston, FL 33332 United States |
N1122K
1964 Brantly B-2B, c/n 422
Airframe Info
| Manufacturer | Brantly |
| Model | B-2B Search all Brantly B-2B |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 422 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1122K |
| Mode S (ICAO24) Code | A03649 |
| Certification Issued | 1979-01-02 |
| Last Action Taken | 1980-08-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-08-16 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Algona, IA 50511 United States |