Aircraft N114W Data
2
aircraft records found
N114W
2007 Cessna 525A CitationJet CJ2+, c/n 525A-0350
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2+ Search all Cessna 525A CitationJet CJ2+ |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0350 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-3A-24 |
| Also Registered As |
N117W
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N114W |
| Mode S (ICAO24) Code | 50036403 |
| Current Status | registered |
| Delivery Date | 2017-11-17 |
Owner
| Owner | BANK OF UTAH TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT United States |
N114W
1975 Pitts S-1C Special, c/n 101
Airframe Info
| Manufacturer | Pitts |
| Model | S-1C Special Search all Pitts S-1C Special |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 101 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-435 |
Aircraft
| Registration Number | N114W |
| Mode S (ICAO24) Code | A03D03 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1975-03-21 |
| Air Worthiness Test | 1984-03-27 |
| Last Action Taken | 2007-08-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-06-21 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Laurel, NE 68745 United States |
| Region | Central |