Aircraft N1209V Data
2
aircraft records found
N1209V
1976 Cessna R172K, c/n R1722140
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | R172K Search all Cessna R172K |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | R1722140 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N1209V |
| Mode S (ICAO24) Code | A05759 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1998-06-11 |
| Air Worthiness Test | 1976-11-20 |
| Last Action Taken | 2005-08-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-08-24 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | MICRONESIAN AVIATION SYSTEMS INC |
| Address |
Tamuning, GU 969310438 Guam |
N1209V
1943 Boeing E75, c/n 75-5231
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | E75 Search all Boeing E75 |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 75-5231 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming R680-4P-B4 |
| Also Registered As |
N939W
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N1209V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |