Aircraft N1220K Data
2
aircraft records found
N1220K
2006 Cirrus SR22, c/n 1840
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22 Search all Cirrus SR22 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 1840 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550-N |
Aircraft
| Registration Number | N1220K |
| Mode S (ICAO24) Code | A05D82 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-07-14 |
| Air Worthiness Test | 2006-03-02 |
| Last Action Taken | 2006-11-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Ardesia Air Llc |
| Address |
Sacramento, CA 95814 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1220K
1946 Luscombe 8A, c/n 3947
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 3947 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor A&C65 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1220K |
| Mode S (ICAO24) Code | A05D82 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1992-01-24 |
| Air Worthiness Test | 1955-12-13 |
| Last Action Taken | 2003-02-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-05-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BLUE SKY INC |
| Address |
Tulsa, OK 74147 United States |