Aircraft N123A Data
4
aircraft records found
N123A
1963 Cessna 210D, c/n 21058230
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 210D Search all Cessna 210D |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | 21058230 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N123A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05ED7 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1963-12-03 |
| Last Action Taken | 2010-08-10 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Unknown, OK 73125 United States |
| Region | Southwestern |
N123A
Piper J3L-65, c/n 5842
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | J3L-65 Search all Piper J3L-65 |
| Construction Number (C/N) | 5842 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N123A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05ED7 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-08-21 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N123A
Beech C18S, c/n BA-465
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C18S Search all Beech C18S |
| Construction Number (C/N) | BA-465 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N123A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05ED7 |
| Certification Issued | 1970-11-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-07-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ROSS AVIATION INC |
| Address |
Tulsa, OK 74107 |
| Region | Southwestern |
N123A
North American B-25J, c/n 98-21666
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | B-25J Search all North American B-25J |
| Construction Number (C/N) | 98-21666 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N123A |
| Mode S (ICAO24) Code | A05ED7 |
| Certification Issued | 1954-09-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1955-06-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Cedar Hill, TX 75104 |
| Region | Southwestern |