Aircraft N1266V Data
2
aircraft records found
N1266V
2004 Cessna 208B, c/n 208B1048
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 208B1048 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1266V |
| Mode S (ICAO24) Code | A06D3A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-03-24 |
| Air Worthiness Test | 2004-03-12 |
| Last Action Taken | 2004-03-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-04-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SOUTHERN CROSS AVIATION |
| Address |
Camarillo, CA 930108528 United States |
N1266V
Cessna 172S, c/n 172S10332
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Construction Number (C/N) | 172S10332 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1266V |
| Mode S (ICAO24) Code | A06D3A |
| Last Action Taken | 2006-09-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-12-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |