Aircraft N1268V Data
2
aircraft records found
N1268V
1976 Cessna R172K, c/n R1722155
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | R172K Search all Cessna R172K |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | R1722155 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N1268V |
| Mode S (ICAO24) Code | A06D80 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1978-03-07 |
| Air Worthiness Test | 1976-12-03 |
| Last Action Taken | 2008-08-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Orange, CA 92867 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1268V
Sikorsky H-5D, c/n 43-46643
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | H-5D Search all Sikorsky H-5D |
| Construction Number (C/N) | 43-46643 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1268V |
| Mode S (ICAO24) Code | A06D80 |
| Certification Issued | 1957-01-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1957-07-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SALE REPORTED |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 |
| Region | Southwestern |