Aircraft N1276A Data
2
aircraft records found
N1276A
2007 Cessna T206H, c/n T20608794
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T206H Search all Cessna T206H |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T20608794 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AJ1A |
Aircraft
| Registration Number | N1276A |
| Mode S (ICAO24) Code | A070DE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-07-11 |
| Air Worthiness Test | 2007-12-17 |
| Last Action Taken | 2011-07-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | C&d Ventures Llc |
| Address |
Lake Worth, FL 33467 United States |
| Region | Southern |
N1276A
2005 Cessna 550, c/n 550-1102
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 550 Search all Cessna 550 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 550-1102 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada 530A |
Aircraft
| Registration Number | N1276A |
| Mode S (ICAO24) Code | A070DE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-04-14 |
| Air Worthiness Test | 2005-03-09 |
| Last Action Taken | 2005-04-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-04-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PILOT INTERNATIONAL INC |
| Address |
Valley Center, KS 67147 United States |