Aircraft N1329D Data
3
aircraft records found
N1329D
2006 Cessna T182T, c/n T18208664
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | T18208664 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N1329D |
| Mode S (ICAO24) Code | A08636 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-08-31 |
| Air Worthiness Test | 2007-01-10 |
| Last Action Taken | 2007-09-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Full Throttle Aviation Llc |
| Address |
Clayton, DE 19938 United States |
| Region | Eastern |
N1329D
1994 Cessna 525 CitationJet CJ1, c/n 525-0020
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525 CitationJet CJ1 Search all Cessna 525 CitationJet CJ1 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 525-0020 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1329D |
| Mode S (ICAO24) Code | A08636 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-01-31 |
| Air Worthiness Test | 1994-02-15 |
| Last Action Taken | 2002-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-01-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BIA AMERICA INC |
| Address |
Lake Charles, LA 70601 United States |
N1329D
1951 Cessna 170A, c/n 19905
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170A Search all Cessna 170A |
| Year built | 1951 |
| Construction Number (C/N) | 19905 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental C-145-2 |
Aircraft
| Registration Number | N1329D |
| Mode S (ICAO24) Code | A08636 |
| Current Status | Cancelled |
| Registration Cancel Date | 1965-05-18 |
Owner
| Owner | Hobb Enterprise |
| Address |
Spenard, AK 99501 United States |