Aircraft N137V Data
3
aircraft records found
N137V
1930 Cessna DC-6A Chief, c/n 245
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | DC-6A Chief Search all Cessna DC-6A Chief |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 245 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N137V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0970D |
| Certification Issued | 1951-01-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1954-01-19 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Greenville, IA 51343 |
| Region | Central |
N137V
Geneva Aerospace DAKOTA, c/n 013
Airframe Info
| Manufacturer | Geneva Aerospace |
| Model | DAKOTA Search all Geneva Aerospace DAKOTA |
| Construction Number (C/N) | 013 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N137V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0970D |
| Certification Issued | 2006-02-16 |
| Last Action Taken | 2006-02-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Vought Aircraft Industries Inc |
| Address |
Dallas, TX 75211 United States |
| Region | Southwestern |
N137V
Velocity Velocity 173 FG-E, c/n 0394
Airframe Info
| Manufacturer | Velocity |
| Model | Velocity 173 FG-E Search all Velocity Velocity 173 FG-E |
| Construction Number (C/N) | 0394 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N137V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0970D |
| Last Action Taken | 2000-06-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-08-25 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Laverne, CA 917500284 United States |