Aircraft N139K Data
3
aircraft records found
N139K
2016 Cirrus SR20, c/n 2338
Latest photos of N139K
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR20 Search all Cirrus SR20 |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 2338 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N139K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N139K
QAC QUICKIE, c/n 4
Airframe Info
| Manufacturer | QAC |
| Model | QUICKIE Search all QAC QUICKIE |
| Construction Number (C/N) | 4 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N139K |
| Mode S (ICAO24) Code | A09D81 |
| Certification Issued | 1980-08-09 |
| Last Action Taken | 1987-01-03 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Cocoa Beach, FL 32931 United States |
| Region | Southern |
N139K
Beech E18S, c/n BA-188
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E18S Search all Beech E18S |
| Construction Number (C/N) | BA-188 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N139K |
| Mode S (ICAO24) Code | A09D81 |
| Certification Issued | 1970-01-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1971-12-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GEORGIA AIR INC |
| Address |
Atlanta Aiport Atlanta, GA 30320 |
| Region | Southern |
User Comments
John Pierce, 2019-11-24 06:26:52
This aircraft crashed on May 19, 1970 near Sioux City, Iowa killing the pilot and co-pilot.