Aircraft N145A Data
2
aircraft records found
N145A
2019 Cessna 680A Citation Latitude, c/n 680A-0185
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 680A Citation Latitude Search all Cessna 680A Citation Latitude |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 680A-0185 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW306D1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N145A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B543 |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2019-03-20 |
| Registration Cancel Date | 2019-04-04 |
Owner
| Owner | Textron Aviation Incorporated |
| Address |
Wichita, Kansas 67215 United States |
N145A
1942 Douglas DC3C, c/n 6098
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC3C Search all Douglas DC3C |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | 6098 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-1830 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N145A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B543 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1962-03-02 |
| Last Action Taken | 2004-03-03 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Miami, FL 33142 United States |
| Region | Southern |