Aircraft N145V Data
2
aircraft records found
N145V
1948 Cessna 195, c/n 7135
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 195 Search all Cessna 195 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 7135 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs R755A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N145V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B71E |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1986-06-02 |
| Air Worthiness Test | 1986-05-13 |
| Last Action Taken | 2007-03-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Currier\'s Flying Service Inc |
| Address |
Greenville Jct, ME 04442 United States |
| Region | New England |
N145V
1930 Cessna DC6B, c/n 246
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | DC6B Search all Cessna DC6B |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 246 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N145V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0B71E |
| Certification Issued | 1934-07-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1934-08-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BURNHAM MILLER FLYING SERVICE |
| Address |
Omaha, NE 68046 |
| Region | Central |