Aircraft N1568W Data
2
aircraft records found
N1568W
2005 Cessna T182T, c/n T18208394
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | T18208394 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N1568W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0E3FE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-11-21 |
| Air Worthiness Test | 2005-07-28 |
| Last Action Taken | 2006-12-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Crosswinds Llc |
| Address |
Missoula, MT 59802 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N1568W
1989 Beech 1900C, c/n UC-64
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 1900C Search all Beech 1900C |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | UC-64 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1568W |
| Mode S (ICAO24) Code | A0E3FE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-08-07 |
| Air Worthiness Test | 1989-05-08 |
| Last Action Taken | 2002-08-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-08-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AZTEC CAPITAL CORP |
| Address |
Fort Lauderdale, FL 333092702 United States |