Aircraft N170V Data
3
aircraft records found
N170V
1957 Beech E50, c/n EH-34
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E50 Search all Beech E50 |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | EH-34 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IGSO-540-B1A |
Aircraft
| Registration Number | N170V |
| Mode S (ICAO24) Code | A11B08 |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1991-12-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-04-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xxx, OK 73125 United States |
| Region | Southwestern |
N170V
1952 Cessna 170B, c/n 20656
Latest photos of N170V
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 20656 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental C145 SERIES |
| Also Registered As |
N2504D
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N170V |
| Mode S (ICAO24) Code | A11B08 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-06-20 |
Owner
| Owner | Milne David Pocock |
| Address |
Cal Nev Ari, Nevada 89039 United States |
N170V
1930 Beech C18S, c/n 8074
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C18S Search all Beech C18S |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 8074 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N170V |
| Mode S (ICAO24) Code | A11B08 |
| Certification Issued | 1961-06-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1962-04-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | LOS ANGELES BOARD OF EDUCATION |
| Address |
Los Angeles, CA 90012 |
| Region | Western-Pacific |