Aircraft N182A Data
2
aircraft records found
N182A
1956 Cessna 182A, c/n 33849
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182A Search all Cessna 182A |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 33849 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N182A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1481A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1993-06-21 |
| Air Worthiness Test | 1956-12-12 |
| Last Action Taken | 2006-03-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Amarillo, TX 79109 United States |
| Region | Southwestern |
N182A
Aero Commander 500-B, c/n 500B-1189-95
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 500-B Search all Aero Commander 500-B |
| Construction Number (C/N) | 500B-1189-95 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N182A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1481A |
| Certification Issued | 1986-06-24 |
| Last Action Taken | 1989-05-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-07-18 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Islamorada, FL 33036 |