Aircraft N1955 Data
5
aircraft records found
N1955
1966 Boeing 727-23, c/n 19431
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 727-23 Search all Boeing 727-23 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 19431 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 134 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-7A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1955 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1983-11-00 |
Owner
| Owner | Frontier Horizon |
| Address |
Denver, Colorado United States |
N1955
1955 Cessna 305A, c/n 23004
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 305A Search all Cessna 305A |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 23004 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1955 |
| Mode S (ICAO24) Code | A17DC5 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-10-21 |
| Air Worthiness Test | 1988-12-06 |
| Last Action Taken | 2008-10-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Klawock, AK 99925 United States |
| Region | Alaskan |
N1955
1945 Bowlus PRIMARY GLIDER, c/n 500
Airframe Info
| Manufacturer | Bowlus |
| Model | PRIMARY GLIDER Search all Bowlus PRIMARY GLIDER |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 500 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1955 |
| Mode S (ICAO24) Code | A17DC5 |
| Certification Issued | 1945-10-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1950-02-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Fernando, CA 91340 |
| Region | Western-Pacific |
N1955
1940 Douglas DC-3-G202A, c/n 3299
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3-G202A Search all Douglas DC-3-G202A |
| Year built | 1940 |
| Construction Number (C/N) | 3299 |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1955 |
| Mode S (ICAO24) Code | A17DC5 |
| Certification Issued | 1940-11-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1941-02-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | DOUGLAS AIRCRAFT CO INC |
| Address |
Santa Monica, CA 90401 |
| Region | Western-Pacific |
N1955
1927 Alexander Long Wing Eaglerock, c/n 304
Airframe Info
| Manufacturer | Alexander |
| Model | Long Wing Eaglerock Search all Alexander Long Wing Eaglerock |
| Year built | 1927 |
| Construction Number (C/N) | 304 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1955 |
| Mode S (ICAO24) Code | A17DC5 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1943-10-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oakland, CA 94601 |
| Region | Western-Pacific |