Aircraft N1956A Data
2
aircraft records found
N1956A
1952 Piper PA-18A, c/n 18-1793
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18A Search all Piper PA-18A |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 18-1793 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1956A |
| Mode S (ICAO24) Code | A17DE9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1982-06-22 |
| Air Worthiness Test | 1973-09-27 |
| Last Action Taken | 2006-03-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-06-01 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lakeland, FL 33805 United States |
User Comments
Admin, 2006-06-11 04:00:00
Cancel Date: 06/01/2006
Reason for Cancellation: Cancelled
Reason for Cancellation: Cancelled
N1956A
Cessna 510, c/n 510-0305
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 510 Search all Cessna 510 |
| Construction Number (C/N) | 510-0305 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N1956A |
| Mode S (ICAO24) Code | A17DE9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-04-23 |
| Air Worthiness Test | 2010-03-31 |
| Last Action Taken | 2010-04-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Weiden One Lc |
| Address |
Salt Lake City, UT 84121 United States |
| Region | Northwest Mountain |