Aircraft N195V Data
2
aircraft records found
N195V
1950 Cessna 195, c/n 7471
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 195 Search all Cessna 195 |
| Year built | 1950 |
| Construction Number (C/N) | 7471 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs R755A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N195V |
| Mode S (ICAO24) Code | A17C99 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1969-01-27 |
| Air Worthiness Test | 1955-11-18 |
| Last Action Taken | 2008-01-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Nashville, TN 37204 United States |
| Region | Central |
N195V
1930 Cessna CG-2, c/n 67
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | CG-2 Search all Cessna CG-2 |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 67 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N195V |
| Mode S (ICAO24) Code | A17C99 |
| Certification Issued | 1930-06-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1931-02-02 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Dodge City, KS 67801 |
| Region | Central |