Aircraft N1968A Data
2
aircraft records found
N1968A
1968 Schleicher Ka-6E Rhonsegler, c/n 4245
Airframe Info
| Manufacturer | Schleicher |
| Model | Ka-6E Rhonsegler Search all Schleicher Ka-6E Rhonsegler |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 4245 |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1968A |
| Mode S (ICAO24) Code | A181E6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-03-21 |
| Air Worthiness Test | 2001-06-22 |
| Last Action Taken | 2004-03-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-10-27 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
New Brighton, MN 551121757 United States |
N1968A
1967 Cessna O-2A, c/n M337-0129
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | O-2A Search all Cessna O-2A |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | M337-0129 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-360-C/D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1968A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Arab Emirates |