Aircraft N1KA Data
3
aircraft records found
N1KA
2006 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B0076
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 525B0076 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-3A |
Aircraft
| Registration Number | N1KA |
| Mode S (ICAO24) Code | A000E4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-06-01 |
| Air Worthiness Test | 2006-04-26 |
| Last Action Taken | 2006-06-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CMH Homes Incorporated |
| Address |
Maryville, TN 37804 United States |
| Region | Central |
N1KA
1975 Beech 200 King Air, c/n BB-85
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 King Air Search all Beech 200 King Air |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | BB-85 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1KA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Hamilton National Bank |
| Address |
Alcoa, Tennessee United States |
N1KA
Beech 200, c/n BB-411
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Search all Beech 200 |
| Construction Number (C/N) | BB-411 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | N1KA |
| Mode S (ICAO24) Code | A000E4 |
| Current Status | Written off in March 1980 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |