Aircraft N2019V Data
3
aircraft records found
N2019V
2005 Cessna 182T, c/n 18281699
Latest photos of N2019V
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182T Search all Cessna 182T |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 18281699 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2019V |
| Mode S (ICAO24) Code | A19961 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-01-09 |
| Air Worthiness Test | 2005-12-08 |
| Last Action Taken | 2006-11-21 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Updraft Aviation Inc |
| Address |
Yorba Linda, CA 92887 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2019V
1997 Boeing Model 414 (CH-47D), c/n M.4455
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | Model 414 (CH-47D) Search all Boeing Model 414 (CH-47D) |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | M.4455 |
| Number of Seats | 47 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming T-55 SER TS |
Aircraft
| Registration Number | N2019V |
| Mode S (ICAO24) Code | A19961 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1998-09-03 |
| Air Worthiness Test | 1997-12-09 |
| Last Action Taken | 2001-09-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-10-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BOEING COMPANY |
| Address |
Philadelphia, PA 191420858 United States |
N2019V
Beech 58, c/n TH956
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 58 Search all Beech 58 |
| Construction Number (C/N) | TH956 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2019V |
| Mode S (ICAO24) Code | A19961 |
| Certification Issued | 1984-05-15 |
| Last Action Taken | 1990-06-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-06-29 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hobbs, NM 88240 |