Aircraft N2046K Data
2
aircraft records found
N2046K
2017 Cessna 172S Skyhawk, c/n 172S12092
Latest photos of N2046K
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Skyhawk Search all Cessna 172S Skyhawk |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 172S12092 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2046K |
| Mode S (ICAO24) Code | 05032202 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2046K
1978 Beech V35B, c/n D-10177
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35B Search all Beech V35B |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | D-10177 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2046K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1A413 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-10-21 |
| Air Worthiness Test | 1978-09-22 |
| Last Action Taken | 2010-10-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Poplar Bluff, MO 63901 United States |
| Region | Central |