Aircraft N2060V Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
4
aircraft records found
N2060V
2008 Cessna 560XL, c/n 560-5761
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XL Search all Cessna 560XL |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 560-5761 |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW545B |
Aircraft
| Registration Number | N2060V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AAB9 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2008-02-11 |
| Last Action Taken | 2008-12-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-12-19 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xxxx, OK 73102 United States |
N2060V
2003 Bell 206L-4 LongRanger IV, c/n 52277
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-4 LongRanger IV Search all Bell 206L-4 LongRanger IV |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 52277 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C30 SER |
| Also Registered As |
HP0840RJ
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2060V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AAB9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-04-24 |
| Air Worthiness Test | 2003-02-24 |
| Last Action Taken | 2003-04-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-09-08 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Miami, FL 331867184 United States |
N2060V
Murphy Rebel, c/n 241R
Airframe Info
| Manufacturer | Murphy |
| Model | Rebel Search all Murphy Rebel |
| Construction Number (C/N) | 241R |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2060V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AAB9 |
| Certification Issued | 1994-02-08 |
| Last Action Taken | 2000-02-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-04-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Brainerd, MN 56401 United States |
N2060V
Bell 206B JetRanger III, c/n 3331
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B JetRanger III Search all Bell 206B JetRanger III |
| Construction Number (C/N) | 3331 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2060V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AAB9 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-01-20 |
Owner
| Owner | Cannon Film Industries |
| Address |
, |
User Comments
Admin, 2006-03-10 05:00:00
Cancel Date: 09/08/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Panama
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Panama